Účast československé reprezentace na ME v bridži do roku 1937

Mezi vrcholy mezinárodně hraného bridže určitě patří účast na šampionátech Evropy či světa. To bylo do roku 1937 bez problému možné (později už ne) a po roce 1948 obtížné až nemožné. Pokud k tomu po roce 1948 došlo, byla to souhra řady příznivých okolností, mezi něž nutně patřila příznivější a otevřenější politika vůči ostatnímu světu.

Do druhé světové války se naši hráči zúčastnili 4 takovýchto mistrovství. Družstvo skládal kapitán družstva, které vyhrálo předchozí mistrovství Československa, které se konalo vždy na mezinárodním turnaji v Popradu, což se podobá způsobu, který se používá na Slovensku i dnes

ME Vídeň 1934
7.6. – 12.6.1934
Naše první účast na ME byla v roce 1934 ve Vídni, kde se hrálo v hotelu Grand

V termínu 7.6. – 12.6.1934 se zúčastnilo 10 týmů. Za Československo hráli následující hráči:

Dr. G. Sipos, Ing. Adalbert Haas, Ing. Fritz Löwinger, Ladislaus Vajda, René Goldschmidt, Franz Jolesch, Gerhard Stokach a Ing. Robert Tugendhat. První čtyři hráči byli hráči z Košic (i když L.Vajda po válce hrál v Praze), druzí čtyři hráči byli hráči z Brna.

Největším úspěchem československého družstva bylo vítězství nad favorizovaným týmem Rakouska, které díky tomu ztratilo šanci šampionát vyhrát.

Závěrečné pořadí mistrovství:

1. Maďarsko        6  2  1  14 (254)
2. Holandsko        6  2  1  14 (213)
3. Rakousko        6  1  2  13 (192) 
4. Anglie         4  5  0  13 (120) 
5. Norsko         4  2  3  10 (-19) 
6. Československo     3  1  5  7 (-42) 
7. Švédsko         2  2  5  6 (-56) 
8. Jugoslávie       2  1  6  5 (-275) 
9. Belgie         1  2  6  4 (-210) 
10.Dánsko         1  2  6  4 (-253)

ME Brusel 1935
Následující rok se konalo mistrovství v Bruselu.

Toto nebylo pro naše barvy příliš úspěšné mistrovství. Po bezbarvém výkonu skončilo naše družstvo na předposledním místě. Základem týmu byli hráči Brna a Košic.

Nominováni byli (zpráva z bridgeové revue):

K evropským závodům v Bruselu koncem tohoto června nominováno mužstvo:
Ing. R. Tugendhat (kapitán), René Goldschmidt, dr. Ervín Langer, Bedřich Redlich, Gerhard Stockach (všichni Brno), Ing. Löwinger, Dr. Sipos (oba Košice).

100% hráli Erwin Langer, Gerhart Stockach, Rene Goldschmidt, Franz Jolesch.

Nejsem si jistý hráči: Redlich, Dr. Sipos, Ing. Löwinger, ing. Tugendhat. (kdo se zúčastnil je předmětem dalšího bádání).

Závěrečné pořadí mistrovství:
1. Francie 10 bodů 2. Maďarsko 8 bodů 3. Jugoslávie 8 bodů 4. Rakousko 7 bodů 5. Švédsko 6 bodů 6. Anglie 6 bodů 7. Holandsko 5,5 bodu 8. Belgie 4 body 9. Norsko 4 body 10. Dánsko 3,5 bodu 11. Československo 3 body 12. Švýcarsko 1 bod

ME Stockholm 1936
13. – 19.07.1936

Povedené mistrovství pro naše barvy. Bylo hráno v Grandhotelu Royal. Díky rozlosování, kdy těžší týmy přišly až na konec, se náš tým pohyboval v popředí tabulky a i celkové umístění bylo nakonec pěkné. Tým skončil na pátém místě ze třinácti účastníků.

Za náš tým hráli následující hráči / dvojice:

Karl Stein – Dr. Borak
Erwin Langer – Franz Jolesch
Bohuslav Rieger – Fritz Redlich

Nejvíce hrály první dvě dvojice, B. Rieger měl i jiné činovnické povinnosti a proto se svým partnerem vypomáhali pouze někdy.

Závěrečné pořadí mistrovství:

1. Rakousko        1550 bodů
2. Maďarsko        1614 bodů
3. Holandsko        1571 bodů
4. Belgie         1310 bodů
5. Československo     1143 bodů
6. Norsko         1123 bodů
7. Anglie         1068 bodů
8. Francie         901 bodů
9. Jugoslávie        808 bodů
10. Dánsko          789 bodů
11. Švédsko         763 bodů
12. Estonsko         613 bodů
13. Finsko          415 bodů

Pro hodnocení bylo použito tzv. Švédského hodnocení, které vycházelo z hodnocení Československého hráče Roberta Tugendhata, upraveno dr. Sternem z Rakouska.

MS Budapešť 1937
13.07. – 20.07.1937

Tento turnaj se poprvé hrál i jako mistrovství světa. Zúčastnilo se 18 týmů ze 17 zemí, kdy z USA se zúčastnily dva týmy, jeden z New Yorku a druhý z Minneapolis, mimoevropský tým byl ještě Egypt. Pro poměrně velký počet týmů se 18 účastníků rozdělilo do 4 skupin po 5 a 4 účastnících, první dva týmy z každé skupiny pak postoupily do vyřazovací části KO.

V základní skupině se hrálo s hodnocením 2:0, 1:1, 0:2, kdy remíza byla do rozdílu 6/8 impů, skupiny po 4 hrály 3 zápasy po 32 rozdáních, skupiny po 5 hrály 4 zápasy po 24(?) rozdáních.

Náš tým měl ve skupině Francii, Švédsko a USA/New York. USA skupinu vyhrálo výhrou všech zápasů, ostatní týmy měly po jedné výhře a tak díky nejvyšší prohře proti USA bylo Československo poslední. Poté se pokračovalo ve čtyřčlenné skupině (ne všechny týmy pokračovaly) tvořené týmy ze čtvrtých případně pátých týmu ze základních skupin, kde Československo jeden zápas vyhrálo, remizovalo a prohrálo, což stačilo na celkové předposlední místo.

Československý tým dal dohromady kapitán György Sípos z Košic, protože Košický tým naposledy vyhrál mistrovství ČSSR.

Nominoval osm hráčů – tři z Košic – György Sipose, Ference Löwingera a dr. Reisse (který byl lékařem a stejně výborným šachový mistrem jako dobrým hráčem bridže.) Další nominovaní hráči byly dr. Borak, Stein, Haas, Jolesch a Tarisch: hráči z Prahy, Brna a Ostravy. (kdo se ale skutečně zúčastnil je předmětem dalšího bádání).

Zároveň se také hrálo mistrovství světa ženských párů. Tohoto turnaje se zúčastnil i tým z Československa ve složení Mid Ámon, Baby Gentz​​​ a Alma Pollak z Prahy a Aliz László z Bratislavy.
Ženám se nedařilo vůbec. Z osmi účastníků skončily poslední, když nevyhrály jediný zápas. Mistrovství vyhrál tým Rakušanek, za které hrála také známá Rika (Rixi) Markus, Rakušanky vyhrály vysoce všechny své zápasy až na jeden, který remizovaly.

V párovém mistrovství světa dosáhla pěkného úspěchu pražská dvojice Karl Stein—dr.Bórák, která skončila na třetím místě.