První předválečné mistrovství Evropy, do kterého Československo postavilo svůj tým, se konalo v roce 1934 ve Vídni. V termínu 7.6. – 12.6. se zúčastnilo 10 týmů.
Přijelo Holandsko, Švédsko, Anglie, Norsko, Belgie, Dánsko, Jugoslávie, Rakousko, Maďarsko a Československo. Za Československo hráli následující hráči:
Dr. G. Sipos, René Goldschmidt, Ing. Adalbert Haas, Franz Jolesch, Ing. Fritz Löwinger, Gerhard Stokach, Ing. Robert Tugendhat a Ladislaus Vajda. Turnaje se také zúčastnil místopředseda ČBS A.Zahler jako nehrající doprovod.
Určitě jsou zajímavá i jména hráčů z Rakouska a Maďarska, se kterými jsme se často mohli setkat i na turnajích v Československu, zejména v Piešťanech a Starém Smokovci.
Za Rakousko hráli : Dr. Richard Grünblatt, Karl von Bludhorn, Walter Herbert, Dr. Paul von Kaltenegger, Udo von Meissl, Edmund R.H. Pollak, (Louis Urvater x Fleischmann) a Erich Zimmer.
Za Maďarsko nastoupili : Emmerich Alpár, Ladislaus Decsi, Raphael Cohen, Andor Keleti, Ladislaus Klór, Franz von Leitner.
Díky oficiální publikaci/fotoalbu, vydané po skončení akce máme možnost prohlédnout si naše i ostatní hráče. Potíž ale je přiřadit správná jména ke správným fotografiím. Před několika lety byl učiněn pokus identifikovat fotografie z této publikace/fotoalba, což se u řady ostatních týmů podařilo, československý tým je však neúplný, organizátorům pokusu doplnit jména u fotografií se ozvali jen kolegové ze Slovenska se třemi jmény.
Proto si v první části článku ukážeme fotografie z oficiálního alba a také několik fotografií z Československé bridžové revue, které by mohly posloužit k identifikaci hráčů.
Ing. Karel Adler, František Joleš, dr. Ervín Langer, Herman Spitzer, René Goldschmied, Fritz Redlich, ing. Tugendhat, Gerhart Stockach, Helmut Fuchs
Malé fotografie jsou z oficiálního alba, kterých se zachovalo velice málo a ve kterém byly fotografie jednotlivých hráčů a funkcionářů ze zúčastněných týmů a dále fotografie z akce.
Velké fotografie jsou z Československé bridžové revue s popisky, skupinové foto je tým Brna, který vyhrál mistrovství republiky ve Starém Smokovci a z něhož jsou v československém týmu 4 hráči.
Tučné popisky u malých fotografií značí, že tito hráči byli identifikováni stoprocentně, malé váhání je u Ladislava Vajdy, košického hráče, který po válce žil a hrál v Praze a kterého mi téměř na 100% určil Michal Textor, který ho znával. Poměrně jistě lze asi určit A. Haase, jehož podoba na obou fotografiích je poměrně nápadná.
Další fotografie s otazníkem a jménem jsou hráči, tak jak bych je identifikoval na základě velkých fotografií já.
Je na vás mi pomoci s identifikací, pokud se vám do toho chce a máte-li proto větší nadání než já, který vždy fascinovaně přihlíží debatám, komu je to malé dítě podobné. Pŕípadné typy vítám.
Celý turnaj se hrál v Grandhotelu ve Vídni. Stoly byly umístěné v boxech, kolem kterých mohli pozorovat hru diváci a kibicové.
Při turnaji bylo použito skórování 2:0, 1:1, 0:2, kdy pokud skončil zápas o deset impů a méně, byla to remíza.
Všechny týmy hrály zápasy každý s každým na 40 rozdání, které byly hrány po půlích. To znamená, že se odehrálo devět kol každý s každým a poté se to opět zopakovalo, překvapivě v jiném pořadí.
Pro zajímavost jsem dohledal výsledky několika zápasů. Náš tým hrál postupně:
1. kolo Norsko (-31)
2. kolo Jugoslávie (+81)
3. kolo Belgie (+19)
4. kolo ?
5. kolo ?
6. kolo Rakousko (-1)
7. kolo Holandsko (-4)
8. kolo ?
9. kolo Maďarsko (-9)
10. kolo Jugoslávie (+60) (celkově výhra)
11. kolo ? (celkově prohra)
12. kolo ? (celkově prohra)
13. kolo Rakousko (celkově překvapivá výhra)
14. kolo ? (celkově prohra)
15. kolo Holandsko (celkově prohra)
16. kolo Norsko (celkově prohra)
17. kolo Belgie (+19) (celkově výhra)
18. kolo Dánsko (-13) (celkově remíza)
Československé noviny o akci příliš nereferovaly, v Bridgeové revue byla vytištěna jen krátká zprávička, stejně tak i v jiných novinách. Dokonce bylo většinou psáno o mistrovství světa, přestože se jednalo o mistrovství Evropy.
Závěrečné pořadí mistrovství:
1. Maďarsko 6 2 1 14 (254) 2. Holandsko 6 2 1 14 (213) 3. Rakousko 6 1 2 13 (192) 4. Anglie 4 5 0 13 (120) 5. Norsko 4 2 3 10 (-19) 6. Československo 3 1 5 7 (-42) 7. Švédsko 2 2 5 6 (-56) 8. Jugoslávie 2 1 6 5 (-275) 9. Belgie 1 2 6 4 (-210) 10.Dánsko 1 2 6 4 (-253)
Zdroje:
Dobový československý a rakouský tisk.
Bridgeová revue 1934 – 1936
Bridzs Elet 1934
1934 European Team Championships: photo album (Dr. Stern)
https://bridgewinners.com/article/view/1934-european-team-championships-photo-album/