Začátkem šedesátých let se mi podařilo dát dohromady skvělý tým sestávající z tehdy mladých hráčů. Základní kádr tvořili Kubišta Hegner, Pražák Polák. Byl jsem nejmladší, ale nikomu nebylo přes 30. Byla to obrovská parta. Trávili jsme spolu dovolené na bridžových zájezdech, letních táborech či v zimě na horách. Sjížděli jsme české řeky, hrávali volejbal, soutěžili v atletice či užívali si letního slunka na plovárně v Podolí. Kde ty loňské sněhy jsou?

Bridž jsme hrávali pod hlavičkou Kovo, podle Kovodělného podniku, kde jsem tehdy pracoval. Po několika letech se k nám přidal Petr Jireš a po návratu z politického kriminálu též Havelka a Tomek. To vedlo k rozdělení týmu. Kubišta a Hegner se spojili s Textorem a Klasem a vytvořili nový silný  tým. Myslím, že hráli pod hlavičkou Acol. Zajímavé je, že zatím co většinou vyhrávali pražskou ligu, přebor republiky se jim vyhrát nikdy nepodařilo. Kovo tak vyhrálo všechny přebory šedesátých let s jedinou výjimkou. Tu výjimku jsem  z velké části zavinil já. Ve finále, kde čtyři týmy hrály každý s každým, jsme těsně prohráli s teamem Acol, což nás odsunulo na třetí místo. Týmu Acol to však stačilo pouze na druhé místo, zatím co přebor vyhrál tým vedený Jiřím Herdou.

V rozhodujícím zápase jsem sehrával 6♥ srdcí proti dvojici Textor – Klas.

Výnos pikový král. Po každém jiném výnosu je závazek bez problémů. Při dané rozloze je však snadné najít cestu ke splnění i s pikovým výnosem. Zahrál jsem tři kola kár a přebitek Západu jsem přebil. Tři kola trefů a znovu přebitý přebitek. To jsem opakoval jak s káry, tak i s trefy, až protivníkům zbyl jediný trumf – srdcové eso! Nyní je bez pro blémů zahodit ztrátový pik na poslední káro.

Vyložil jsem karty a nárokoval splněný závazek. Po krátkém přemýšlení Karel Textor zavolal vedoucího a požádal, abych hrál pik. Podle vedoucího na to měl právo, protože jsem nevysvětlil, jak budu pokračovat.

Dodnes si nejsem jist, zda rozhodnutí bylo za této zcela jasné situace správné, ale výsledek byl „down one“. U druhého stolu hráli 4♥ plus 1.

Z toho plyne naučení: Nenárokujte, dohrávejte!