Ještě chvíli zůstaneme ve světě: I.bridžové Olympiády v Turíně se roku 1960 zúčastnilo 29 družstev z 25ti zemí. USA postavily čtyři družstva, Švédsko dvě. Americká družstva byla rozlišena jmény kapitánů: Goren, Stayman, Fieschbain a Crawford – co jméno to kus bridžové historie. Na této Olympiádě mělo dojít k prvnímu vystoupení Polska na světové scéně, ale Poláci byli jednou ze dvou přihlášených zemí, které se nedosta­vily na start. Družstva byla rozdělena do tří skupin s nasazenými medailisty posledního LID, tj. Itálie, Anglie a Francie. Američané byli přilosováni do každé skupiny. Hrálo se každý s každým na 40 rozdání a db finále postupovala prvá dvě družstva z každé skupiny.

V úvodních kolech prohrávala družstva USA jedno utkání za dru­hým, naopak favorizovaná evropská družstva se suverénně dostala do čela. Teprve,závěrečný finiš přinesl Američanům postup na druhá místa a tím i účast ve finále Pořadí v jednotlivých skupinách bylo:

A 1. Anglie, 2.USA /Crawford/, 3.Kanada

B  1.Franci, 2.USA /Goren/, 3.Dánsko

C  1. Itálie, 2.USA /Stayman/, 3. Švédsko

Nejlépe si s kvalifikací, poradila Itálie a Anglie, která navíc vyhrávala všechna utkání vysokým rozdílem. Zdálo se, že věčně dru­há Anglie se konečně dočká titulu, zejména když na rozdíl od Italů měla tři vyrovnané dvojice. Po prvních třech kolech také suverénně Angličané vedli. V předposledním utkání – každé se hrálo na 60 r. – nastupovali Angličané proti Francii a po prvé polovině vysoko ved­li, pak však u nich došlo k nepochopitelnému útlumu a Francouzi vyhráli 60:39, čímž si uchovali ještě naději na první místo. K to­mu však by museli porazit vysoko Evropská mistry Italy. Nezdálo se to možné/ ale Italové doplatili na únavu /všech 560 rozdání ve čty­řech/ a prohráli 125:55. Tak vysokouporážku sestava Avarelli, Bel- ladona, Forguet a Chiaradia ještě nezažila. Angličané v posledním utkání sice porazili družstvo Gorena, ale na první místo bylo toto vítězství nízké. Konečné pořadí tedy bylo:

1. FRANCIE 16,
2. Anglie 15b.,
3. Crawford,
4. Goren,
5. Stayman,
6. Itálie.

V soutěži žen hrálo třináct družstev a čelné pole bylo tak vy­rovnané, že ještě před posledním kolem mohlo titul získat pět týmů. Nakonec zvítězilo nejméně tipované družstvo Egypta, na druhém mís­tě se shodně 39ti body Francie, 3. Dánsko 38,  4.Anglie 37, 5 USA 37, 6.Itálie 32.

A          A         AKX874      97632

96532                                 KJX4
63                                        J84
Q932                                  J
AK                                      QJX85

QE7    KQX9752     65      4

 

V tomto posledním rozdání celého utkání vylicitoval Rubin s Jacobym 4 srdce po sledu:

Ik – ls,
2t  – 2s,
3k – 3s,
4s – pas…

Výnos trefový král a pak malé srdce. Splnění je bezproblémové. Ve třetím zdvihu stačí přebít tref, vy trumfovat a pokusit se o nadzdvih vypracováním kár. Rubin však odehrál kárové eso a k překvapení přítomných tříset diváků i krále – pravý obránce přebil a zahrál pik. Jednou ne. Ještě nečekanější však byla licitace a druhého stolu. Avarelli vy licitoval 6srdcí  po sledu:

1t – 4s,
5k/dotaz/ – 5p,
6s – pas…‘

Západ začal stejně Vysoký tref a malé srdce, Avarelli přebil ve třetím zdvihu tref, vytrumfovál, károvým esem na stůl a přebitím trefu zpět  do ruky, nyní impas kárový a káro přebité v ruce, pikovým esem na stůl a dobrá kára do konce. A tak místo zisku 1 imp Američané ztratili 10 imp.

A na závěr sehrávkový problém z Turína.
N: X94       AKJX7  54    A82
S: QJ8762 82          K6   KQ7

licitace

1 káro – 1 pik – pas – 3 piky
4 kára – 4 piky- pas …,

výnos k9,

E dává 10! Jak splnit? Výsledek i pokračování příště.